O mne – ako som prišla k bežkovaniu a kolieskovaniu

Som Sue, venujem sa fotografovaniu a grafickému dizajnu. Okrem bežkovania a kolieskovania sa doplnkovo venujem bajkovaniu a behaniu. Taktiež rada otužujem a už niekoľko rokov chodím naboso – viď môj blog barefooter.sk. Čo ma priviedlo k bežkovaniu a kolieskovaniu sa dočítaš práve tu. Ďakujem za tvoj záujem.

Prečo bežkujem?

Lebo ma to baví. 🙂 Ale veľmi rada priznám, že za to vo veľkej miere môžu úspechy našej skvelej biatlonistky Nasti Kuzminovej. Vďaka behu, s ktorým som začala v roku 2017, som ju postupne začala registrovať a fandiť jej. Až napokon v januári 2018 ma inšpirovala k tomu, aby som si zabehla svoj prvý tréningový polmaratón. V nasledujúcej zimnej sezóne som už kupovala svoje prvé bežky. Ako začiatočníkovi, ktorý nemal páru o voskovacej alchýmii, prišli bezúdržbové lyže Peltonen nanogrip veľmi vhod. Počkala som si na prvé vhodné snehové podmienky na blízkej Pezinskej Babe a užila si svoje prvé bežkovanie, o ktorom si môžeš prečítať v tomto článku. Bežkovanie klasickým štýlom je pre mňa úžasná a zdravá forma pohybu, ktorú si užívam a ktorú precíti celé moje telo.

Preco bezkujem?
Na zasneženej Pezinskej Babe
Preco kolieskujem?
Počas kolieskovania v Liptovskom Mikuláši

Prečo kolieskujem?

V priebehu mojej druhej zimnej sezóny 2019/2020 prišli myšlienky: milujem tento pohyb, prečo je to tak krátko? Potom mi napadlo: veď sa dá predsa bežkovať celoročne na kolieskových lyžiach! Bežkári aj biatlonisti tak bežne trénujú, spomenula som si. A tak som si začala o tom niečo vyhľadávať na internete. Nakoniec, po týždňovom skúmaní, porovnávaní a konzultácii so známym bežkárom som si kolieski, ako ja hovorím kolieskovým lyžiam, objednala uprostred februára 2020. Samozrejme, po prvých skúškach jazdy na kolieskach sú rozdiely s bežkami citeľné. Je to hlavne udržiavanie balansu a rovnej línie jazdy (keďže, na rozdiel od snehu sa na asfalte nejazdí v stope). Brzdenie som spomínala? Veru, jedna z nevyhnutných zručností, ktorú je dobré osvojovať si hneď od začiatku. Kolieski mi učarovali a chcela by som si jazdu na nich užívať, preto som sa rozhodla aj viac sa kondične pripravovať. Teším sa na každú príležitosť, kedy môžem byť na kolieskach.